Bursa Fındıklı Köylülerinin taş ocağı isyanı TBMM’de

Orhangazi, Fındıklı köyü yakınlarında bulunan meralık bir arazi üzerinde, ilçede faaliyet gösteren bir madencilik firması yeni bir taş ocağı kurulması için çalışmalara başladı. Fındıklı köylülerinin istemediği, doğaya ciddi zararları olacağını düşündükleri taş ocağını CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Mahalle sakinlerinin arazilerinin yok olduğunu, hayvanlarını otlatacakları alanların zarar gördüğünü ve yine çevrede bulunan zeytinlik arazilere de büyük zararı olacağına dikkat çeken Erkan Aydın, arazileri talan edilen köylülerin yanlarında olduğunu söyledi.

Köylerine yakın bir alanda yeni bir taş ocağı tesisinin kurulmasını istemeyen 110 nüfuslu Fındıklı köylerinin imza toplayarak hukuki süreci başlatmak için savcılığa suç duyurunda bulunmaya hazırlandıklarını belirten Aydın, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

“Orhangazi İlçesinde faaliyet gösteren ilgili firmanın taş ocağı kurulması için gereken izinleri var mı? Yok ise bu izinleri verecek misiniz? Taş ocağının çevreye ve tarım arazilerine büyük zararı dokunacak. Bu konuda nasıl bir önlem alacaksınız ya da nasıl bir yaptırım uygulayacaksınız? Mahalle sakinlerinin tepkisini dikkate alarak, taş ocağının kurulmaması için bir çalışmanız olacak mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BTÜ’lü Akademisyenlerin TÜBİTAK - TEYDEB SAYEM proje başarısı

Çar Mar 1 , 2023
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin hazırladığı “ÜP 17 Bakır, Tungsten ve Proje Boyunca Belirlenecek İlave 2 Farklı Toz İçin Lazer Ergitme Teknolojisi Parametrelerinin Belirlenmesi ve Optimizasyonu” başlıklı proje desteklenmeye hak kazandı. TÜBİTAK-TEYDEB SAYEM Faz2 Destek Programı kapsamında, 2022 yılında açıklanan bilimsel değerlendirme sonuçlarına göre […]

Takip Edilenler