Uludağ Üniversiteli akademisyenlerden “TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı” proje başarısı

TÜBİTAK 2023 yılı 3501 Projelerinin bilimsel değerlendirme sonuçlarına göre; Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi’nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Salih Haldun Bal’ın yürütücülüğünü yapacağı proje desteklenmeye hak kazandı.Açıklanan sonuçlara göre; BUÜ Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Salih Haldun Bal’ın yürütücülüğündeki “Eritrosit Süspansiyonlarının Depolama Süresi ve Şartların Etkisiyle Salınan Eksozomların T Lenfositler Üzerindeki Etkileri” başlıklı proje destek almayı başardı.
Yardımcı araştırmacılar olarak Dr. Levent Tufan Kumaş, Dr. Öğr. Ü. Diğdem Yöyen Ermiş, Doç. Dr. Yasemin Heper, Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral’ın görev yapacağı proje hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Ü. Salih Haldun Bal; “Transfüzyonun (kan nakli), hastanın bağışıklık sistemini etkileyerek istenmeyen sonuçlara yol açabildiği uzun yıllardır bilinse de; transfüzyonla ilişkili immün düzenlenme (transfusion related immuno-modulation; TRIM) adı verilen bu tablonun nedeni ve oluş mekanizması aydınlatılabilmiş değildir. Bu nedenle hastayı TRIM’den tam olarak koruyacak çözüm veya çözümler de üretilememektedir. Bu konuda yürütülmüş çalışmalar sayesinde ulaşılan bilgi yeni çalışmalar ile desteklendikçe hedefe daha çok yaklaşılmaktadır” dedi.
Projede kan bağışı sonrası kan torbası içinde kalan veya üretilen eksozomların, TRIM gelişimindeki ihtimali yüksek rollerini araştıracaklarını kaydeden Bal; “Bu gayeyle eritrosit süspansiyonlarının içinde depolama süresi boyunca biriken eksozomların, T lenfositler üzerindeki etkileri, in vitro hücre kültürü ortamında kan transfüzyonu taklit edilerek incelenecektir. Böylelikle TRIM gelişiminde eksozomların rollerinin olup olmadığı değerlendirilebilecek ve elde edilecek sonuca göre transfüzyon stratejilerinin düzenlenmesi sağlanabilecektir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yıldırım Belediyesi'nden depremzede öğrencilere TYT-AYT desteği

Cum Mar 3 , 2023
Yıldırım Belediyesi, üniversite sınavlarına hazırlanan gençlere 20 bin 145 adet üniversiteye hazırlık kitabı dağıtıyor. Yıldırım Belediyesi üniversite sınavlarına hazırlanan gençlere desteğini sürdürüyor. Deprem bölgesindeki 1000 öğrenciye, ilçeye yerleşen 500 depremzedeye, Uyumayan Kütüphane’de sınavlara hazırlanan 1000 gence ve Yıldırım’daki tüm liselerin son sınıfında okuyan 4 bin 215 gence sözel ve sayısal […]

Takip Edilenler