Gürsu’da Afete Karşı Farkındalık Eğitimi

Deprem felaketinin ardından bölgeye ilk ulaşan arama kurtarma ekipleri arasında yer alan Gürsu Arama Kurtarma Ekibi (Gürak), afet bölgesinde yaşadıklarını Gürsulular’la paylaşarak, deprem anında ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlattı.

Gürsu Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime;  Gürak, Umke, Bursa İtfaiye, görevli öğretmenler ve ekiplerin aileleri ile afetlerde gönüllü olmak isteyen Gürsulular ve Gürsu protokolü katıldı.

 

Afetler konusunda farkındalığın hayat kurtardığını vurgulayan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Yaşadığımız felaketten hepimizin üzerine düşen dersleri alarak, olası afetlerde can kaybını önlemeye yönelik alınması gereken tedbirleri her an güncellememiz olmazsa olmaz bir koşul. Afetlerin en az hasarla ve can kaybı olmadan atlatılabilmesinin en önemli bileşenlerini hep birlikte ortaya koyacağımız sorumluluklarla sağlayabiliriz. Bu bağlamda, bireyler olarak da her birimizin üstlenmesi gereken sorumluluklar var. Hayatımızı kurtaracak bu sorumlulukları, depremin etkilerini yaşayarak gören ekiplerimizin yönlendirmesiyle içselleştirelim istedik. Bu amaçla, ekiplerimizin bölgede ortaya koyduğu özverili çabalarıyla edindikleri tecrübeleri aktararak, hepimiz için farkındalık oluşturmalarını ve gönüllü olmak isteyen hemşehrilerimiz için yol göstermelerini sağlamak amacıyla bu söyleşiyi düzenledik. Onların gözünden deprem gerçeğini dinledik. Tüm ekibimize özverili çalışmaları ve bizlere kazandırdıkları bilinç için teşekkür ediyorum” dedi.

DEPREM ANINDA YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER ANLATILDI

 “Deprem anında ve sonrasında neleri yapmalı, nelerden kaçınmalıyız? Gönüllü olarak arama kurtarma ekibine nasıl dahil olursunuz?” başlıklarıyla düzenlenen eğitimde; Gürak, Umke Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi), Bursa İtfaiye ve görevli öğretmenler ile Gürsu Belediyesi personellerinden oluşan destek ekipleri, deprem bölgesinde yaptıkları gözlemler sonucunda, deprem anında yapıldığını tespit ettikleri yanlışlar konusunda uyarılarda bulunarak, hayat kurtaracak önemli bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Eğitim kapsamında ayrıca, arama kurtarma ekibine gönüllü olarak nasıl katılım sağlanır, gönüllü olmanın esas ve sorumlulukları nelerdir gibi soruların yanıtları da verilerek, yeni gönüllülere bilgiler verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Molla Yegan Çocuk Üniversitesi’nde ders zili çaldı

Sal Mar 7 , 2023
Yıldırım Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in hocalarından Molla Yegan’ın ders verdiği tarihi medreseyi, Molla Yegan Çocuk Üniversitesi’ni Yıldırımlı çocukların hizmetine açtı. Yıldırım Belediyesi’nin restore ettiği 6 asırlık Molla Yegan Medresesi, Çocuk Üniversitesi olarak hizmete açıldı. 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklara hizmet veren Çocuk Üniversitesi’ 10 branşta 250 öğrenci eğitim alıyor. Toplam 2 […]

Takip Edilenler