Rahim ağzı kanserine karşı aşı

Özel Hayat Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazmiye Şentürk, dünyada her yıl 274 bin kadının hayatını kaybettiği rahim ağzı kanseri hakkında bir tekstil firmasının kadın çalışanlarını bilgilendiGerçekleştirdiği sunumda, rahim ağzı kanserinin tedavisinin başarıya ulaşmasında erken tanı konulmasının çok önemli olduğunu dile getiren Hayat Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Nazmiye Şentürk, dünyada her iki dakikada bir kadının rahim ağzı kanserinden hayatını kaybettiğini kaydetti.
Düzenlenen etkinlikte kadın kanserlerine dikkat çekenOp. Dr. Nazmiye Şentürk, “Rahim ağzı kanseri dünyada kadınlarda 4.sıklıkta görülen kanser türüdür. Birçok kadın tarafından korkuyla yaklaşılan, tedavisi olmadığına inanılan rahim ağzı kanseri, alınabilecek çeşitli yöntemlerle korunabilecek bir kanser türüdür.Rahim ağzı kanserini düzenli tarama sayesinde kanser gelişmeden tespit etmek mümkündür. Rahim ağzı kanseri HPV (human papilloma virüs) isimli virüs nedeniyle oluşan bir kanserdir” ifadelerini kullandı.
“Düzenli tarama hayat kurtarıyor”
Rahim ağzı kanserinin belirtilerine de değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazmiye Şentürk, “Bazı belirtileri kadınlar fark edebilir düzeydedir. Adet dışı kanama,bel ve kasık ağrıları, kötü kokulu akıntı, cinsel birleşme sırasında ağrı/kanama ve kilo kaybı gibi durumlarla karşılaşan kadınlarımız rahim ağzı kanserinden şüphelenmesinde ve test yaptırmasında fayda vardır. Tarama, jinekolojik muayene esnasında 15-30 saniye gibi kısa bir sürede rahim ağzından alınan PAP Smear testi ile yapılabiliyor. Taramanın düzenli olarak yaptırılması kadınları büyük oranda rahim ağzı kanserinden korur,bize de erken müdahale şansı verir.Cinsel yaşantının başladığı ve 18 yaş üstü tüm evli kadınlar taramadan geçmelidir” diye konuştu.
Rahim ağzı kanserinden korunmada önemli noktanın HPV enfeksiyonundan korunmak olduğunu belirten Op. Dr. Nazmiye Şentürk, “Her iki HPV aşısı da 3 doz şeklinde yapıldıktan sonra, günümüzdeki bilgilerimize göredır ömür boyu koruyuculuk sağlamaktadır.İdeal yapılma yaşı 9 ile 26 yaş arasıdır. Ancak en ideali hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişilere yapılmasıdır.Bu nedenle kişinin daha önceden HPV virüsünü almadığından emin olunmuş olur. Geç yaşlarda yapılmasının bir sakıncası bulunmamaktadır. Aşı 40 yaşında dahiyapılabilir. Aşı yapılsa bile rutin rahim ağzı kanser tarama testleri yapılmaya devam etmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bursa'ya yeni arıtma tesisi

Cum Mar 10 , 2023
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla sudaki kayıp-kaçakta yüzde 20 ile Türkiye’de lider olan Bursa, atıksu arıtma tesisi yatırımlarında da zirveye yürüyor. Bursa’nın yüzde 93’ünü kapsayacak şekilde atık su arıtımı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Marmara Denizi’nde su kalitesinin atmasına katkı sunacak Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisinin de temelini attı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, bir […]

Takip Edilenler