CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş’tan adaylık açıklaması

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, CHP İl Binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla milletvekili aday adaylığını açıkladı.

Aday adaylık başvurularının sona ermesine rağmen, CHP Bursa’da peş peşe milletvekili aday adaylığı açıklamaları sürüyor.

Okumuş, partililerin yoğun katılımıyla gerçekleştirdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasının ilk adımı 3 Nisan 1930 tarihinde, Belediye Kanunu’nun kabulüyle başladı. Ardından 1933 yılında köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda, 1934 yılında da TBMM’de seçme ve seçilme hakkı ile Cumhuriyet bir kadın devrimi olarak tarihe geçti. Bir kez daha Büyük Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyoruz. Biz kadınlar yeni haklar kazanmak bir yana mevcut haklarımızın gasp edilmemesi için mücadele eder hale geldik. Ancak Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini yeniden inşa etmekte kararlıyız.Sanmasınlar ki; onlar haklarımızı gasp etmeye çalışırken korktuk, sindik. Karşılarına aldıkları sadece ülkenin yarısını oluşturan kadınlar değil. Bu ülkede haktan, hukuktan, adaletten ve eşitlikten yana olan erkekler de bizim tarafımızda. Gelecekleri çalınmasın diye sandığa gidecek olan gençler de bizimle. Biz milletiz, Millet İttifakı’yız, çok güçlüyüz.Bizler karar mekanizmalarında eşit temsil edilmek istiyoruz. Ancak biyolojik olarak kadın olmanın, kadınları temsil etmek için yeterli olmadığını çok net biliyoruz.İstismara uğrayan çocuklar için “bir kereden bir şey olmaz” diyen de bir kadındı”

‘BİZ KADINLAR CUMHURİYETİMİZİN DEĞERLERİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Konuşmasını sürdüren Okumuş, “Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimine sayılı günler kaldı. Bu seçim biz kadınlar için hayati öneme sahip. Bir yanda kadınların yasal haklarını gasp edenler; diğer yanda ise “Yasalara Dokunma, Uygula” diyenler var.Bir yanda İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan; diğer yanda İstanbul Sözleşmesi’ni 24 saat içerisinde yeniden yürürlüğe koyacak olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var. Bir yanda tek adam rejimi diğer yanda güçlendirilmiş parlamenter sistemle halkın iktidarı var. Biz bu seçimlerde ya özgürlüğe ya da esarete oy vereceğiz.
Biz kadınlar, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinden asla vazgeçmeyeceğiz.
Kadın erkek, bir arada, dayanışma içinde eşit, özgür bir Türkiye’yi yeniden kuracağız.
Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde; ‘Biz kazanacağız demokrasi kazanacak’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Uludağ Üniversitesi, 2022 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi listesinde ilk 20’de yer aldı

Pts Nis 3 , 2023
TÜBİTAK tarafından hazırlanan 2022 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törende T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) geçen yıla göre puanını yükselterek listede ilk 20 içerisinde yer alma başarısı gösterdi.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK işbirliğinde hayata geçirilen “Girişimci ve Yenilikçi […]

Takip Edilenler