Kamu işçisine toplu sözleşme ikramiyesi

Kamuda çalışanların zam oranı ve 2 yıllık zam oranının bu ay bitmeden belli olması bekleniyor. Görüşmeler sürerken anlaşılan maddelerden biri de toplu sözleşme ikramiyesi. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim olmak üzere yılda 4 kere ödenen toplu sözleşme ikramiyeleri ise bu yıl 400 liraya yükseldi.

İşçi tarafının brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bütün ücretlere yüzde 15 refah payı eklenmesi konusundaki ısrarı devam ederken, TÜHİS’in ilk teklifi 11 bin 500 lira düzeyinde bulunuyor.

Sabah’ın haberinde yer alan bilgiye göre, taban ücret ve yüzdelik zam konusundaki pazarlığın Nisan ayı bitmeden tamamlanması planlanıyor. Ayrıca, belediye ve il özel idare şirketlerindekiler de dâhil tüm kamu işçilerine ilave tediye (ikramiye) talep ediliyor. İşçilerin aldığı brüt maaş üzerinden 52 günlük tediye hesaplanıyor. Bu yıl için ilave tediyeler en düşük 2 bin 168 lira en yüksek de 8 bin 233 lira olarak veriliyor.

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ

Sendika üyesi olup aylık ya da ücretlerinden sendika aidatı kesilen kamu görevlileri için yapılmakta olan toplu sözleşme ikramiyesi yılda 4 defa üç ayda bir veriliyor. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında ödeme yapılıyor. Toplu sözleşme ikramiyesinin verilmesindeki amaç sendika üyesi olan kamu görevlilerinden kesilen toplu sözleşme ikramiyelerinin işveren tarafından kesilmesi olup bu yıl için ödenen tutar 400 liraya çıktı. Kamu işçilerine toplu sözleşme ikramiyesi konusunda taraflar uzlaşmaya vardı.

MEMURUN SÖZLEŞMESİ DE ETKİLENECEK

Kamu işçilerine yönelik 2023 toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirleme açısından önemli olacak. Ağustos ayında memurlar ve memur emeklilerinin önümüzdeki 2 yıl (2024-2025) boyunca alacakları 8 ayrı zam oranı ile mali ve sosyal haklardaki iyileştirmeler karara bağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

DEVA Partisi’nden ‘Sadullah Ergin’ açıklaması

Çar Nis 12 , 2023
DEVA Partisi kontenjanından CHP Ankara 1. Bölge’den aday olması tepkilere neden olan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in istifasının istendiği iddia edildi. Söz konusu iddiaları yalanlayan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Sadullah Bey’e de bize de ulaşmış böyle bir talep yok” dedi. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ittifak protokolü kapsamında CHP’nin […]

Takip Edilenler