Başkan Özkan’dan soğan fiyatlarıyla ilgili açıklama

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey’de yakında başlayacak soğan hasadı nedeniyle Karasu Mahallesinde soğan tarlasına ziyarette bulundu. Başkan Özkan burada yaptığı açıklamalarda, soğan fiyatlarıyla ilgili yaşanan spekülatif faaliyetlerin, kesim ve ambalajlamaların ardından bayram sonrası rayına gireceğini belirterek, oluşabilecek manipülasyonların dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

‘Tarım ve hayvancılığın başkenti’ Karacabey’de soğan hasadı yakında başlıyor.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, soğan hasadı kapsamında Karasu Mahallesinde soğan tarlasını ziyaret ederken, burada soğan fiyatlarıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Özkan burada yaptığı açıklamalarda, soğan fiyatlarıyla ilgili yaşanan spekülatif faaliyetlerin, kesim ve ambalajlamaların ardından bayram sonrası rayına gireceğini belirterek, oluşabilecek manipülasyonların dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

AMBALAJ SİSTEMİ MUTLAKA DEĞİŞMELİ

“Türkiye’mize en çok konuşulan konulardan biri soğan fiyatları” diyen Özkan, Soğan ürünü, ekim ayında kışlık olarak hasadı yapılıyor. Üreticiler ve tüccarlar tarafından depolara konuluyor. Türkiye’mizin tüketimi için gerekli olan soğanlar mecburen depoya konulmak durumunda. Depolar da soğuk ve dondan etkilenebiliyor. Bazen depolanmak üzere konulan soğan depolarının çok sağlıklı olmaması hasebiyle, kışın Eskişehir, Polatlı Suluova gibi bölgelerde aşırı soğuk, don münasebetiyle soğanlarda çeşitli hastalıklar, zaiyat olabiliyor, yani depoya konulan ürünler fire verebiliyor. Özellikle ambalaj sistemini değiştirmek gerekiyor. 70-80 KG çuvallar yerine, 25 KG ambalajlara koyarsak, daha az zaiyat yaşanacağını düşünüyoruz. Ayrıca elverişli depolar oluşturulursa, devletimiz bu konuda teşvikler verip üreticileri desteklerse, bu tür spekülatif faaliyetlerin de oluşmayacağını düşünüyoruz” dedi.

SPEKÜLATİF GÖRÜNTÜLERE İTİBAR EDİLMEMELİ

Yol kenarlarında döküldüğü görüntüleri ortaya çıkan soğanların hastalıklı ve fireli ürünler olduğunu da aktaran Özkan, “Bu ürünler kaliteli soğan değil, kimse malını çöpe atmaz; bunlar hastalıklı ve işçilik yapılırken, ambalajlanırken pazarlara sunulmayacak düzeydeki zaiyatlı ürünler” dedi.

TÜM ÜRETİCİLERE HAYIRLI BİR SEZON DİLİYORUZ

“Güzellikler şehri Karacabey’imizde de çeşitli ürünler üretiliyor” diyen Başkan Özkan, “Soğan geleneksel ürünümüz. Karasu’da üretici Lütfü Demirbaş’ın tarlasındayız, soğanları yetişmiş durumda. Bayram sonu ambalajlayıp piyasaya arz edecek. Bu vesileyle tüm üreticilere hayırlı bir sezon diliyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Akpınar kavşağı bayrama hazır olacak

Sal Nis 18 , 2023
İnegöl Belediyesi’nin Yenişehir Caddesi üzerinde bulunan Akpınar Kavşağında Ocak ayında başlattığı düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Asfaltlama çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alper Taban, “Yan kolların da asfaltlama çalışmalarını bir iki gün içerisinde tamamlayarak tüm hatlarıyla kavşağı bayrama kadar hizmet açmayı hedefliyoruz” dedi.İnegöl’ün daha önce de pek çok kez gündeme gelen […]

Takip Edilenler